Na czym polega tworzenie aplikacji?

tworzenie aplikacji

Tworzenie aplikacji to usługa, którą zazwyczaj oferują agencje informatyczne, które mają możliwość projektowania i programowania wszystkiego, co klient sobie zażyczy. Aplikacją może być strona internetowa, ale chociażby gra komputerowa. Istotą realizacji takich projektów jest to, że są one od samego początku wykonywane na indywidualne zamówienie. Wymaga to wiele pracy i zazwyczaj jest bardzo rozciągnięte w czasie, zwłaszcza jeśli mówimy o tworzeniu rozbudowanych gier czy wieloaspektowych platform i portali. Tworzenie gier wymaga też znajomości określonych technologii, a także pracy doświadczonych grafików, którzy będą specjalizować się właśnie w tym obszarze. Z kolei tworzenie stron internetowych wymaga znajomości zagadnień user experience oraz bieżących trendów w web designie. O tworzeniu stron więcej znajdzie tutaj: brandbay.pl/projektowanie-stron-www.

W jaki sposób tworzy się aplikacje dedykowane oraz gry?

Zazwyczaj potrzeba bardzo wielu spotkań, aby w toku rozmowy ustalić, co dana aplikacja ma zawierać i w jaki sposób ma działać. Już podczas pierwszego kontaktu z klientem przygotowywany jest brief, który pomoże określić parametry zlecenia i będzie podstawą do wyceny. Na tym etapie możliwa jest jednak zazwyczaj wycena nielicznych projektów o niewielkim poziomie skomplikowania. W przypadku pozostałych aplikacji dedykowanych, wiele firm na tym etapie podejmowania współpracy oferuje możliwość stworzenia specyfikacji projektowej z ewentualnym opracowaniem prototypu. Specyfikacja projektowa to nic innego jak dokumentacja techniczna, w której dokładnie i precyzyjnie opisywany jest każdy widok aplikacji z uwzględnieniem każdej funkcjonalności, jaka będzie miała zostać zaprogramowana. Specyfikacja powinna być wyczerpująca, gdyż następnie będzie stanowić podstawę do wyceny całości realizacji projektu. Z kolei prototyp pomaga zobaczyć w praktyce, jak będzie działać gotowy produkt.

Przygotowanie specyfikacji wymaga wiele pracy, ale też zaangażowania w projekt nie tylko specjalisty, który będzie ją tworzył i projektował, ale i samego klienta. Im więcej wytycznych przekaże agencji, tym bardziej projektowana aplikacja będzie zbieżna z jego oczekiwaniami. Na etapie przygotowania specyfikacji w mniejszym stopniu mówi się o wyglądzie aplikacji czy też gry w ich aspektach graficznych, a bardziej skupiamy się na rozmieszczeniu elementów, funkcjach, a także praktycznych aspektach tego, jak każdy z elementów ma działać. Również i strony www mogą wymagać takiej specyfikacji, jeśli w swoim założeniu mają się na nich znaleźć liczne elementy dodatkowe, dostosowane do wymagań klienta. Wówczas, specyfikacja pozwala sprecyzować koszty wykonania dodatkowych funkcjonalności w ramach strony.

Specyfikacja jest ważna dla obu stron

To na razie sam dokument lub projekt, ale ważny z punktu widzenia późniejszego procesu realizacji. Z jednej strony pozwala sprecyzować to, co aplikacja ma zawierać, a więc ubrać oczekiwania klienta w konkretne widoki i funkcje. Z drugiej strony to ułatwienie dla projektantów i programistów, którzy po prostu mają wszystko rozpisane i pracują według ustalonego z klientem planu.