Na co zwrócić uwagę przy zakupie kabla HDMI? 

Czym jest kabel HDMI?

Skrót HDMI oznacza multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości (z ang. „high definition multimedia interface”). Jest to interfejs służący do przesyłu cyfrowego sygnału audio i wideo. Dzięki niemu podepniemy do siebie większość dzisiejszego sprzętu służącego do oglądania filmów lub słuchania muzyki. Znajdziemy go głównie w telewizorach, projektorach, komputerach, odtwarzaczach, konsolach, a nawet aparatach fotograficznych.

Jaki kabel HDMI do rozdzielczości 4K? – Standardy interfejsu

Jeżeli spojrzymy na rynek kabli HDMI, to odkryjemy, że producenci oferują różne ich standardy. Jest to jednak spore uproszczenie, ale o tym za chwilę. Liczne tabelki w internecie pomogą zaznajomić się ze specyfikacją poszczególnych standardów. Jednak dziś nie jest to już potrzebne, aby kupić odpowiedni kabel. HDMI jest wykorzystywane od 2003 roku, a pierwszym interfejsem było HDMI 1.0 – dziś już niespotykane tak jak i kolejnych kilka wersji. Obecnie wybór kabla można uprościć. Wystarczy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy obsługi rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę. Jeżeli tak, to powinniśmy wybrać standard 2.0. Jeśli jednak wystarczy nam filmowy i telewizyjny standard 24 klatek, to wtedy wystarczy wersja 1.4. I to jest tak naprawdę tyle. Starsze wersje są rzadko spotykane, a nowy standard 2.1 przy domowych zastosowaniach wciąż nie jest jeszcze nikomu potrzebny – chyba że posiadamy telewizor 8K – wtedy taki kabel będzie niezbędny.
Co w takim razie z tym uproszczeniem? Chodzi o to, że standard HDMI odnosi się tylko i wyłącznie do urządzeń, a nie samych kabli. Kable HDMI dzielimy na:

 

  • Standard – możliwości: 720p, 1080i
  • High Speed – możliwości: 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D, Deep Color
  • Premium High Speed – możliwości: 4K@60Hz, przestrzeń barwna BT.2020, próbkowanie 4:4:4
  • Ultra High Speed – możliwości: 4K, 5K, 8K, 10K @120Hz, Ethernet

Kabel HDMI z kanałem Ethernet

Do tego każdy kabel możemy wybrać w wersji z kanałem Ethernet. Pozwoli on dodatkowo na obsługę sieci. Dzięki temu każde urządzenie podłączone takim kablem do telewizora połączonego z internetem nie będzie potrzebowało osobnego kabla Ethernet. 

Kabel HDMI, mini HDMI i micro HDMI – czym się różnią?

Każdy kabel HDMI (nawet stary) jest kompatybilny ze złączem HDMI o dowolnym standardzie, jednakże musimy uważać na sam typ złącza HDMI w urządzeniu. O ile w tych większych urządzeniach takich jak telewizor, konsola do gier lub komputer znajdziemy zwykłe HDMI (typ A), o tyle w tych mniejszych będzie to mini HDMI (typ C) lub micro HDMI (typ D). Znajdziemy je w laptopach, aparatach fotograficznych lub kamerach. Dlatego właśnie możemy znaleźć kable, które z jednej strony kończą się zwykłym HDMI, a z drugiej zaś micro HDMI. Pozwalają one podpiąć np. aparat fotograficzny bezpośrednio do telewizora. Jeśli jednak nie posiadamy takiego kabla, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć przejściówki. Dzięki niej podepniemy bezproblemowo każde urządzenie ze złączem HDMI, bez względu na jego typ. 

Materiał i długość kabla HDMI

Chcąc uzyskać jak najlepszą przewodność (co przełoży się na stabilność sygnału), powinniśmy wybrać kabel z miedzi beztlenowej. Dzięki niemu będziemy mieli pewność co do obsługi wszystkich parametrów oferowanych przez dany standard, a sam kabel zawsze będzie działał prawidłowo. 

Warto zwrócić także uwagę na długość kabla HDMI. Im krótszy kabel będzie, tym mniejsze będą straty sygnału. Przy odległości 1,5 metra nawet najgorszej jakości kabel HDMI będzie działał prawidłowo. Na ogół, połączenia do kilku metrów nie wymagają stosowania specjalnych przewodów, jednakże warto zainwestować w przewód dobrej jakości. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z kabli dłuższych niż 15 metrów, powinniśmy zastosować specjalny wzmacniacz sygnału HDMI. Nie jest to drogi wydatek w stosunku do stabilności otrzymanego sygnału.