Jak zainstalować windows 10 z pendrive?

windows 10

Samodzielnie instalujemy system

Kupując całkiem nowy komputer- czy to laptopa czy komputer stacjonarny, możemy zdecydować się na sprzęt, który już będzie posiadał w sobie wgrany system. Tym samym możemy sobie zaoszczędzić sporo zachodu związanego z kupowaniem systemu, a następnie z jego instalacją. Jednakże, kupując komputer z systemem mamy go jedynie w wersji jednorazowej- w momencie, kiedy coś się wydarzy i zaistnieje konieczność wgrania systemu ponownie- będziemy musieli taki system zakupić ponownie i wgrać go samodzielnie, albo też zapłacić za taką usługę w serwisie. Wydaje się, że wgrywanie systemu jest zajęciem trudnym, a także bardzo czasochłonnym. Po części jest to prawda, ale też często za wgrywanie systemu bierzemy instalowanie różnego rodzaju programów, co tak naprawdę jest już czymś zupełnie innym. Tymczasem mając system- na przykład na pendrivie- możemy go bardzo szybko zainstalować na posiadanym przez nas sprzęcie. Jak tego dokonać?

Czas przejść do działania

Wgrywanie systemu z pedrive’a będzie o tyle prostsze im nowy sprzęt będziemy posiadać i im nowy system wybierzemy, a najlepiej, aby te dwie rzeczy do siebie pasowały. Najszybciej da się to więc zrobić na w miarę nowych komputerach mając do dyspozycji szybki pendrive oraz system Windows 10. Jak zainstalować Windows 10 z pendrive? Najpierw trzeba umieścić system na urządzeniu używając do tego pliku instalatora systemu, który włączymy na komputerze. Włączając go wybieramy opcję związaną z możliwością utworzenia nośnika instalacyjnego. Po określeniu wszystkich parametrów pliki zostają wgrane na urządzenie, które będziemy mogli w następnych kroku wykorzystać.

Instalacja systemu

Wykonujemy ją z poziomu BIOS-u lub też w nowszych urządzeniach- dzięki programowi UEFI. Warto mieć na uwadze, że w zależności od konkretnego komputera, wygląd BIOS-u może być odrobinę inny, chociaż jego funkcje powinny być wszędzie podobne. Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy tutaj zmienić to włączyć bootowanie systemu z nośnika, z którego chcemy go zainstalować, a w tym przypadku będzie to pamięć USB. Kiedy w tym parametrze ustawimy „Enabled”- możemy włożyć pendrive’a i rozpocząć instalację. Przy okazji instalacji nowego systemu powinniśmy podążać za instrukcjami, które pokaże nam na ekranie sam instalator. Pamiętajmy o tym, że reset systemu jest doskonałym momentem do tego, aby wyczyścić sobie dyski twarde. Podczas instalacji systemu zostaniemy poproszeni o podanie klucza aktywacyjnego. System można jednak aktywować także po ukończeniu jego instalacji wciskając opcję „Nie mam klucza”. Kiedy zaakceptujemy wszelkie regulaminy i postanowienia trzeba uzbroić się w cierpliwość- system zacznie się instalować. Tak naprawdę- cała praca jest już na tym etapie skończona. W efekcie całej procedury otrzymujemy całkowicie wyczyszczony komputer z nowym systemem, na który w kolejnym kroku powinniśmy wgrać wszystko, co będzie nam niezbędne. Pamiętajmy, aby podczas instalacji mieć dostęp do internetu- to także jest bardzo istotne.