Jak stworzyć serwer minecraft

serwer minecraft

W jaki sposób stworzyć serwer do gry Minecraft?

Minecraft jest bardzo popularną grą, która potrafi wciągnąć i pochłonąć bez reszty wielu użytkowników. Jedną z największych zalet tej gry jest to, że umożliwia ona jednoczesną grę z wieloma innymi osobami- mogą to być przypadkowe osoby z sieci lub też nasi znajomi. I tutaj gracz ma kilka możliwości. Może zdecydować się na grę z przypadkowymi osobami korzystając z publicznych, a więc darmowych serwerów. Kolejną opcję stanowi wykupienie serwera, co jednak nie dla każdego jest możliwe. Trzecią opcją jest samodzielne tworzenie takiego właśnie serwera. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość wgrywania modów i paczek z teksturami do gry dosłownie w kilka chwil, własny serwer umożliwi nam też grę w wąskim gronie wybranych znajomych. Stworzenie takiego serwera może nam zająć chwilę, ale z pewnością warto się za to zabrać.

Tworzenie własnego serwera

Własny serwer daje nam także pełną kontrolę nad tym, jakie ustawienia mamy w grze, możemy też odpowiednio ustalać sobie poziom trudności i sprawdzać na bieżąco, co się na naszym serwerze znajduje. Wobec tego, jak stworzyć serwer Minecraft? Najprościej i najszybciej jest wykorzystać jeden z programów, który jest dedykowany właśnie do tworzenia serwera pod tą grę i który jest kompatybilny także z silnikiem, który później ułatwi nam chociażby wgrywanie modów do gry. Należy zainstalować ten program w odpowiednim, wybranym przez siebie miejscu, dodatkowo zawsze pamiętając o tym, aby zarówno pliki serwera jak i każdego innego programu do wprowadzania modyfikacji nie łączyły się z oryginalnymi plikami gry. Po instalacji programu tworzenie nowego serwera odbywa się po prostu poprzez dodanie go do listy. Poprzez listę możemy też zarządzać tymi serwerami, które już mamy utworzone. Szybko za pewne zorientujemy się, że będziemy mieli możliwość stworzenia różnego typu serwerów, a będą się one między sobą różnić silnikami oraz możliwościami, jakie nam taki serwer stwarza.

Jaki serwer wybrać?

Najprostszym, najbardziej standardowym, a co za tym idzie domyślnym typem silnika, jaki może być związany z serwerem jest silnik Vanilla. Na tego typu serwerze nie będziemy mogli jednak instalować żadnych modów- jest to najbardziej podstawowy serwer do klasycznej gry w Minecrafta. Alternatywę stanowi silnik Forge, który stwarza graczowi ogromne możliwości sprawdzania i testowania różnych modów. Pozostałe dwa typy silników- Bukkit oraz Spigot to serwery dla bardziej wyrafinowanych graczy, które dają ogromne możliwości, zarówno pod kątem dodatkowych pluginów jak tworzenia serwerów, które będą w stanie obsłużyć większe ilości graczy jednocześnie. Po wybraniu preferowanego typu silnika z listy pozostaje go utworzyć, a następnie go wyedytować po to, aby lepiej był on dostosowany do naszych potrzeb. Tak naprawdę, podczas edycji najważniejszą i najbardziej podstawową opcją jest wybór odpowiedniej wersji gry tak, aby była ona kompatybilna z ustawieniami utworzonego serwera. Jak widać, cała operacja nie jest skomplikowana i można ją przeprowadzić w kilka chwil, aby móc cieszyć się własnym serwerem do gry.