Czy gra mi pójdzie? Zobacz jak to sprawdzić

gra na komputerze

Czas na grę! Ale czy będziemy w ogóle mogli w nią zagrać?

Coraz nowe wersje znanych i lubianych produkcji, ale też szereg ciekawych premier, które zapowiadają się doskonale- wszystko to wygląda bardzo zachęcająco, szczególnie dla pasjonata gier. Śledzenie nowości może być pochłaniającym zajęciem, ale prawdziwą przyjemność daje możliwość ich przetestowania, sprawdzenia, czy faktycznie są takie, jak zostały opisane przez recenzentów. Jedyny problem, jaki możemy napotkać na naszej drodze dotyczy posiadanego przez nas sprzętu. Niektóre gry są prawdziwymi kombajnami o ogromnych wymaganiach sprzętowych, które przede wszystkim dotyczą parametrów procesora oraz posiadanej karty graficznej. Na rynku znajdziemy szereg komputerów stacjonarnych oraz laptopów, które są dedykowane dla graczy. Niestety, ich ceny bardzo często są zaporowe. Jak wobec tego sprawdzić, czy dana gra będzie działała na naszym komputerze jeszcze zanim w nią zainwestujemy?

Wymagania minimalne oraz parametry zalecane

Zastanawiając się nad tym, czy gra mi pójdzie możemy po prostu zajrzeć do jej szczegółowego opisu, który z pewnością znajdziemy na opakowaniu. Zazwyczaj pierwszą informacją jest to, jakie minimalne wymagania sprzętowe musimy spełnić, aby gra w ogóle miała szansę się uruchomić. Możemy je więc porównać, ale oczywiście wymaga to od nas znajomości parametrów sprzętu, który posiadamy. Trzeba też przyznać, że niejako jest to droga na piechotę. To, że spełnimy wymagania minimalne nie oznacza niestety tego, że będzie się nam grało komfortowo i że gra nie będzie się nam zacinać. Obok wymagań minimalnych mamy bowiem także informację o tym, jakie są optymalne i najbardziej zalecane parametry sprzętowe, które taki komfort gry nam gwarantują i warto je porównać z wymaganiami minimalnymi, a także parametrami naszego sprzętu. To da nam szerszy pogląd na sprawę.

Aplikacje, które sprawdzają wszystko automatycznie

Ze względu na fakt, że takie ręczne porównywanie jest dość żmudne i czasochłonne, w sieci dostępnych jest wiele aplikacji i programów, które sprawdzają wszystkie parametry automatycznie- trzeba więc określić, w jaką grę chcielibyśmy zagrać, a następnie wprowadzić do aplikacji szczegóły związane z naszym sprzętem. Następnie otrzymamy informację o tym, czy gra w ogóle będzie miała szansę się nam uruchomić, a za pewne na tej informacji zależy nam najbardziej. Niektóre aplikacje dodatkowo wskazują, jaki parametr naszego sprzętu jest najsłabszy i który warto poprawić, aby umożliwić odpalenie gry. To bardzo cenna informacja, gdyż słabo orientując się w parametrach sprzętu komputerowego zazwyczaj nie mamy pojęcia, co warto zmodernizować. Nie wiemy też, czy jest to kwestia jednej rzeczy czy może cały nasz sprzęt jest już przestarzały. Dzięki takiej aplikacji otrzymujemy wskazówkę, jaki sprzęt byłby optymalny, a co najważniejsze- otrzymujemy ją niemalże z miejsca, bez konieczności tracenia czasu na ręczne porównywanie pomiędzy sobą poszczególnych parametrów.